Promjene su nužne
21. travnja 2020.Vrijeme je za zabavu i učenje – napravi svoj pješčani filter
23. travnja 2020.Klimatske promjene kojima svjedočimo posljednjih desetaka godina događaju se prebrzo da bi im se biljke i životinje mogle prilagoditi, zbog čega dolazi do poremećaja u stabilnosti ekosustava. Određene biljne i životinjske vrste izumiru, što ostavlja značajne posljedice i na ljude i na društvo u cjelini.
Diljem svijeta već pedeset godina na današnji se dan slavi rođendan Majke Zemlje. Već pedeset godina upozorava se na štetu koju svojim neodgovornim i nemarnim djelovanjem nanosimo našem jedinom domu – planetu Zemlji. Industrijalizacija, promet, masovno korištenje fosilnih goriva u svim sferama ljudskog djelovanja, nekontrolirana eksploatacija šuma i voda uzrokuju prebrze klimatske promjene i dovode ovaj planet u opasnost. Razaraju ono što je stvarano milijunima godina. Uništavaju se prirodna staništa mnogih biljnih i životinjskih vrsta. Promjene su prebrze da bi im se one mogle prilagoditi i zbog toga izumiru.
Sve su glasnija upozorenja o katastrofalnim posljedicama globalnog zagrijavanja. Ono ne podrazumijeva nužno da će svaka godina biti prosječno toplija, niti da će svuda u svijetu biti toplije. Ono podrazumijeva povećanje broja ekstremno toplih dana i smanjenje broja hladnih dana. Promjene se događaju prebrzo da bi im se biljne i životinjske vrste prilagodile, zbog čega dolazi do izumiranja brojnih vrsta i poremećaja u stabilnosti ekosustava.
Posljedice klimatskih promjena već su sada vidljive diljem svijeta, a očekuje se da će u narednim desetljećima biti još izraženije. Najveću štetu trpe najnerazvijeniji krajevi u kojima život ovisi o dostupnosti pitke vode, ali i sektori koji ovise o temperaturama i količinama oborina: poljoprivreda, šumarstvo, turizam i energetika.
Prekomjerna uporaba fosilnih goriva u industriji i prometu uzrokuje zagađenje zraka štetnim emisijama. Procjenjuje se da se još uvijek približno 70 % električne energije u svijetu i dalje proizvodi izgaranjem ugljena, nafte i plina. Ekološka osviještenost, obnovljivi izvori energije i alternativni načini prijevoza još uvijek nisu glavna opcija velikom dijelu populacije. Svjetske industrijske i političke sile još uvijek ne pridaju dovoljnu pažnju očuvanju našeg planeta.
U prvom tromjesečju ove godine zbog pandemije koronavirusa prisilno su zaustavljeni, ili barem smanjeni, industrija i promet na svim kontinentima. Posljedice su već vidljive, zrak je čišći, rijeke i mora bistriji. No to je samo trenutno stanje. Pandemija će završiti, život će se nastaviti. Možda je ovo prilika da se ujedinimo i zajedničkim djelovanjem pokrenemo održive promjene i promišljena ulaganja u zaštitu našeg zajedničkog doma. Krenimo malim koracima, svatko od sebe. Reciklirajmo, štedimo vodu i struju, vozimo bicikl umjesto automobila, ne bacajmo smeće u prirodu, kupujmo lokalne proizvode… neka nam to uđe u naviku. Malim koracima daleko možemo stići.
. . . i neka Vam je sretan Dan planete Zemlje!