Održiva sanitacija, klimatske promjene i koronavirus
11. studenoga 2020.Što smije, a čemu nije mjesto u kanalizaciji
18. studenoga 2020.Učinci klimatskih promjena zbog rasta globalnog zagrijavanja postaju sve češći i sve ekstremniji. Svjedoci smo sve češćih dugotrajnih sušnih razdoblja, ali i obilnih padalina koje nam ponekad zagorčavaju živote.
Zbog ekstremnih suša pojedinim područjima prijeti nestašica vode, zbog čega je potrebno čuvati taj neprocjenjiv prirodni resurs. Ulaganje u sustave pročišćavanja može imati veliku ulogu u povećanju dostupnosti vode. Takva bi se voda mogla ponovno koristiti kao sanitarna voda ili za navodnjavanje poljoprivrednih površina. Iako je izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda financijski teško izvediva za velik broj lokalnih zajednica, u konačnici je pročišćavanje otpadnih voda nužno za zaštitu ljudskog zdravlja i okoliša.
Sve češće i obilnije kiše mogu uzrokovati oštećenja kanalizacijskih sustava šireći nepročišćene fekalije i stvarajući opasnost za prirodu i ljudsko zdravlje. U područjima u kojima su izgrađeni mješoviti sustavi javne odvodnje obilne padaline mogu uzrokovati preopterećenje kanalizacijske mreže. Miješanje fekalnih i oborinskih voda najčešće rezultira začepljivanjem odvodnih kanala, izlijevanjem na prometnice i javne površine i plavljenjem podrumskih prostorija.
U gradu Samoboru sustav javne odvodnje većim je dijelom izgrađen šezdesetih godina prošloga stoljeća i njegov kapacitet ne zadovoljava u potpunosti potrebe sve većeg broja novoizgrađenih naselja. Iako se gotovo svakodnevno susrećemo s problemima do kojih dolazi zbog zastarjelosti sustava odvodnje i sve ekstremnijih padalina, djelatnici Odvodnje Samobor svojim predanim radom održavaju sustav funkcionalnim. Stare kanalizacijske cijevi postupno se zamjenjuju novima, a kanalizacijska mreža širi se prema potrebi i u skladu s financijskim mogućnostima.
U naseljima i mjestima gdje nije izgrađen sustav javne odvodnje uglavnom se koriste septičke jame. Nažalost, velika većina septičkih jama izgrađena je u vrijeme kada one nisu morale zadovoljavati uvjete koji danas postaju obvezni pri njihovoj gradnji.
Osim toga, neodgovorni pojedinci sadržaje septičkih jama ispuštaju direktno u okoliš, onečišćujući tlo i vode. Takvim neodgovornim ponašanjem uvelike se povećava rizik za zdravlje stanovništva u tim mjestima, budući da na taj način otpadne vode postaju žarište mogućih zaraza, što osobito dolazi do izražaja tijekom ljetnih mjeseci kada su temperature vrlo visoke i pridonose širenju raznih štetnih organizama.
Da bi se spriječilo onečišćenje pitke vode potrebno je ulagati u održivo upravljanje otpadnim vodama. Ono započinje zahodom koji učinkovito hvata sanitarni otpad u sigurnom i pristupačnom okruženju. Otpad se zatim skladišti u spremnike iz kojih se fekalije odvode kanalizacijskim cijevima ili se prazne i specijalnim vozilima odvoze do uređaja za pročišćavanje. Ponovno korištenje takvih pročišćenih otpadnih voda pomaže uštedjeti pitku vodu, može se koristiti za proizvodnju energije, a u poljoprivredi može pružiti pouzdan izvor vode i hranjivih sastojaka.